Perfect Welding

Aktuálna stránka nie je bohužiaľ dostupná vo vybratom jazyku.

Chcete zmeniť jazyk a navštíviť domovskú stránku alebo by ste chceli zostať na aktuálnej stránke?

Zmeniť jazyk
Perfect Welding

KDYŽ JDE O VELKÉ VĚCI SILNÉ PARTNERSTVÍ PRO TĚŽKÉ SOUČÁSTI

Lžíce bagru se zarývá do suti. Nabírá několik velkých balvanů, bagr se otáčí a nakládá veškerý obsah lžíce na připravený nákladní automobil. A na řadě je další plná lžíce.

Masivní lžíce bagrů, zdvihací ramena kolových nakladačů, dlouhé vagónové kontejnery rychlovlaku, velké konstrukce pro stavbu mostů a lodí spojuje jedna věc: musí odolat masivním požadavkům. Tyto součásti představují ve výrobě velkou výzvu nejen kvůli své velikosti, ale také kvůli tloušťce materiálu, jelikož je často nutné spojovat ocelové plechy s tloušťkou 20 nebo 40 milimetrů. Pro tyto účely je nejvhodnějším spojovacím postupem obloukové svařování, protože svar musí být absolutně spolehlivý a odolat vysokým zatížením.

 

„Svařit automaticky něco malého nebyl nikdy problém,“ vysvětluje Werner Angerbauer, obchodní ředitel pro Asii ve společnosti igm Robotersysteme AG. „Výzvu představují těžké součásti. Po celém světě je mnoho výrobců robotů, jejichž výrobky umí i svařovat, ale jsou koncipovány a zkonstruovány pro manipulační úkoly. Jakmile jde o velké a těžké součásti, pouhá montáž svařovacího hořáku na robota už nestačí. Tady je třeba specializovaný svařovací robot,“ líčí pan Angerbauer. Společnost igm Robotersysteme AG se sídlem ve městě Wiener Neudorf, Rakousko, je výrobcem automatizovaných řešení svařovacích robotů, který se od roku 1985 zaměřuje zejména na stavební stroje a kolejová vozidla.

SPECIFICKÁ ŘEŠENÍ PRO NEJRŮZNĚJŠÍ SOUČÁSTI

„V automobilovém průmyslu existují standardizovaná prefabrikovaná výrobní řešení. V oblasti tlustých plechů je tomu jinak. Tady se sériová řešení nehodí. Díly mají nejrůznější velikosti, tvary a hmotnost. Proto se společnost igm zajímá o specifické použití u zákazníků,“ vysvětluje W. Angerbauer zaměření tohoto specialisty na automatizaci svařování. Mezi zákazníky společnosti igm patří známá jména z odvětví stavebních strojů, kterému se říká také branže „Yellow Goods“. Jmenovat můžeme například britského výrobce stavebních a zemědělských strojů JCB nebo celosvětově největšího výrobce stavebních strojů, firmu Caterpillar se sídlem v USA.

 

Spojování těžkých součástí je pro svařovací techniku mimořádnou výzvou, protože díly jsou velmi velké a materiály tlusté. Náprava pro těžké náklady je například vyrobena z oceli tlusté až 50 mm (kvalita oceli S355) a je dlouhá přibližně metr a půl. Tupé a koutové svary musí splňovat přísná kritéria kvality. Výrobci úzkostlivě dbají také na vzhled svarů. Tolerance součástí a styčné mezery jsou navíc větší, než například v automobilovém průmyslu. Svařovací systémy proto potřebují dobrou senzoriku, aby styčné místo rozeznaly. Werner Angerbauer objasňuje, jak společnost igm pracuje s tímto aspektem v praxi: „Senzorika, různé systémy pro vyhledávání svarů a manipulátory se ve společnosti igm integrují do hotového svařovacího řešení. Vyvinuli jsme vlastní systémy sledování svarů a laserové kamery, jejichž prostřednictvím zaručujeme kvalitu svarového švu. Vše je vestavěno v jednom přístroji. To snižuje složitost pro uživatele a usnadňuje ovládání.“

„CELKOVÉ ŘEŠENÍ, KTERÉ DOKONALE FUNGUJE.“

Se zařízením je kromě senzoriky velice dobře propojena také vlastní svařovací technika. Umožňuje to dlouholeté partnerství mezi společnostmi igm a Fronius. „S výrobcem úzce spolupracujeme již od 80. let 20. století. Díky tomu jsme již vzájemně velmi dobře sladěni a zákazník obdrží celkové řešení, které dokonale funguje,“ říká W. Angerbauer a jako příklad uvádí integrované ovládání: „Zákazník má pouze jeden ovládací panel, jehož pomocí ovládá jak robotické zařízení, tak svařovací zdroj. To usnadňuje práci.“ Podavač drátu a hadicová vedení od společnosti Fronius navíc potřebují tak málo místa, že je společnost igm může integrovat do ramen robotů. Díky tomu je celý systém kompaktnější a svařované díly přístupnější.

Základem dobrého partnerství je technické know-how: „Neexistuje mnoho výrobců svařovacích systémů, kteří skutečně ovládají vysokovýkonné svařování. Tandemové svařovací postupy jsou náročné, ale nabízejí potřebný odtavný výkon ke spojování tlustých materiálů, tedy přesně to, co naši zákazníci například z oblasti Yellow Goods potřebují. Společnost Fronius je kompetentní partner, který dodává spolehlivá a efektivní svařovací řešení,“ shrnuje W. Angerbauer dlouholetou spolupráci.

Oba experti z oboru svařování, společnost igm a Fronius, úzce spolupracují také při plnění specifických zákaznických požadavků. Společně vyvíjejí speciální řešení přesně odpovídající konkrétním potřebám zákazníků a poskytují jim maximální podporu při zvládání jejich výzev.

 

 

„Společnost igm není technicky vázána na jednoho výrobce svařovacích zdrojů. Ale díky dlouholetému partnerství se společností Fronius, které trvá od 80. let 20. století, získá koncový zákazník výrobek, jenž dokonale funguje jako celkový systém. Proto firma igm upřednostňuje výrobky od společnosti Fronius.“ WERNER ANGERBAUER, obchodní ředitel pro Asii, igm Robotersysteme AG Austria

 

J.C. BAMFORD EXCAVATORS LTD. (JCB) je největší britský výrobce stavebních strojů. Firma vyrábí ve svých 22 závodech po celém světě více než 300 různých modelů strojů, které se prodávají ve 150 zemích.

 

Celosvětově největší výrobce v oboru Yellow Goods, společnost CATERPILLAR INC., zaměstnává na celém světě více než 98 000 pracovníků a v roce 2017 dosáhla díky svým výrobkům z oblasti stavebních strojů, těžebních zařízení, dieselových motorů, plynových turbín, kolejových vozidel a dalších obratu ve výši 36,6 miliardy eur. Sídlo společnosti Caterpillar je v Illinois v USA.